Evenimente
ALERTA! Cod rosu de canicula
Avertizarea emisă de ANM.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2015/07/heat_wave_230515.jpg)
Două județe din vestul țării sunt sub cod roșu de caniculă. În Arad şi Bihor se vor înregistra temperaturi maxime de 38-39 de grade, apropiindu-se de recordurile absolute de temperatură ale regiunii, se precizează în avertizarea emisă de ANM. Alte 18 judeţe din vest, nord-vest şi nord-est rămân sub cod portocaliu, iar restul teritoriului este sub cod galben. Meteorologii spun că valul de căldură va persista şi pe parcursul zilei de mâine, 9 iulie, în regiunile sudice şi sud-estice, iar instabilitatea atmosferică se va accentua treptat începând din vestul ţării.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)