Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

ASA Tg. Mures a castigat in premiera Supercupei Romaniei la fotbal

ASA Tg. Mures a castigat in premiera Supercupei Romaniei la fotbal

Publicat de Cosmin Meca, 9 iulie 2015, 07:55

Vicecampioana ASA Tg. Mureș a câștigat în premieră Supercupei României-Timișoreana la fotbal, miercuri seara, pe stadionul ”Farul” din Constanța, după ce învins campioana Steaua București cu scorul de 1-0 (0-0). Golul marcat de Mircea Axente (63) a adus primul trofeu din vitrina echipei mureșene, o formație aflată în pragul destrămării, după ce i-au fost blocate conturile săptămâna aceasta.

Mircea Axente a fost desemnat cel mai bun om al Supercupei 2015. Cupa realizată în Italia nu este transmisibilă, spre deosebire de trofeul Cupei României, pe care învingătoarea îl poate păstra doar un an. Câștigătorii partidei de la Constanța au ridicat deasupra capului un trofeu înalt de 70 de centimetri, care cântărește mai bine de 6 kilograme.

Deși a pierdut a doua Supercupă consecutivă, Steaua deține în continuare recordul de trofee în competiție, șase (1994, 1995, 1998, 2001, 2006, 2013). Au mai câștigat trofeul Rapid, de 4 ori, CFR și Dinamo, de câte 2 ori, în vreme ce Oțelul, Astra și ASA și l-au adjudecat o dată.

 Mirel Rădoi a debutat cu stângul în cariera de antrenor: a pierdut primul meci oficial, Supercupa României, 0-1 cu ASA Târgu Mureş. Fostul internaţional se gândeşte însă deja la meciul cu Trencin din turul doi preliminar al UCL şi îi avertizează pe jucători, cărora le cere o schimbare a atitudinii.

„Câstigăm sau pierdem împreună. Au fost momente în care am arătat ca o echipă, am avut circulaţie bună a balonului, dar în rest am fost lenţi şi previzibili. E normal să fie rezultatul corect, nu le-am pus probleme prea mari. Au arătat că au experienţă mai bună decât noi. Ştiam cum joacă Dan Petrescu, dar am fost surprinşi, a declarant Mirel Rădoi antrenorul echipei Steaua București.

Steaua va debuta în noul sezon al Ligii 1 sâmbătă, 11 iulie, de la ora 21:00, contra celor de la Petrolul.

 Tehnicianul Dan Petrescu a declarat, miercuri seară, după ce a reuşit să câştige Supercupa României cu ASA Târgu Mureş, scor 1-0, cu Steaua, că a avut o lună incredibil de grea la echipa ardeleană, în care a reuşit să facă miracole.

„A fost o lună incredibil de grea, am făcut miracole, am cumpărat 12 jucători, după care s-a întâmplat ce s-a întâmplat. N’Doye s-a antrenat doar 4 zile şi a jucat excelent. Am avut probleme mari, a trebuit să schimb ceva pentru că echipa nu a arătat foarte bine la antrenament. Steaua a fost mult mai bună în prima repriză, am fost marcaţi de evenimente, dar i-am certat zdravăn la pauză. Le-am zis: vreţi să plec de acum? Şi s-a văzut. Este foarte greu să plec acum. Dacă nu erau acele probleme mă gândeam să rămân, chiar dacă era o ofertă extraordinară pentru mine şi familia mea. N-am niciun mesaj pentru Becali, eu mi-am făcut datoria pe unde am fost. Lui Rădoi îi urez multă baftă în cariera lui de antrenor, va avea presiune mare. Nu ştiu cum e în China, sper să fie ca în Rusia”, a declarat Dan Petrescu la Sport.ro.

Trei zile pline la Cupa Mondială 2026: rezultate mari și momente istorice
Sport miercuri, 17 iunie 2026, 10:42

Trei zile pline la Cupa Mondială 2026: rezultate mari și momente istorice

Cupa Mondială 2026, prima ediție cu 48 de echipe, se joacă în Statele Unite, Mexic și Canada, în 16 orașe, între 11 iunie și 19 iulie....

Trei zile pline la Cupa Mondială 2026: rezultate mari și momente istorice
Capul Verde a surprins Spania la Cupa Mondială după un egal fără goluri
Sport marți, 16 iunie 2026, 09:56

Capul Verde a surprins Spania la Cupa Mondială după un egal fără goluri

Campioana europeană, Spania, a fost ținută în șah de debutanta Capul Verde, într-un meci din Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal. Cele două...

Capul Verde a surprins Spania la Cupa Mondială după un egal fără goluri