Regional
Au fost finalizate lucrările de consolidare de pe intrarea Cetăţuia
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/10/DSC06364-e1539177517596.jpg)
Miercuri, 10 octombrie, primarul Mircia Gutău împreună cu viceprimarii Carmen Preda şi Eusebiu Veţeleanu au inaugurat intrarea Cetăţuia din zona de Nord a municipiului Râmnicu Vâlcea, la încheierea lucrărilor de consolidare. Investiţia complexă a constat în realizarea unui zid de sprijin pe o lungime totală de 268 m, cu o înălţime de 0.8 – 1.4 m şi o grosime de 30-50 cm, prevăzut cu o talpă de susţinere la adâncimea de 1 m, precum şi umplerea cu balast a spaţiului din spatele zidului, pentru drenarea apelor. Ca rezultat al acestei lucrări, artera de circulaţie a fost lărgită cu un spațiu cuprins între 1,6 – 1,8 m, astfel încât traficul auto se poate desfăşura acum în condiţii normale. Cu această ocazie, Mircia Gutău a anunţat că în zonă, în viitor, se vor mai face şi alte investiţii care să vizeze consolidarea malurilor pârâului Cetăţuia.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)