Regional
(Audio) Incep atelierele de creatie
Muzeul Olteniei din Craiova initieaza copiii in cultura traditionala romaneasca.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2016/02/martisoare-e1455529779605.jpg)
Secţia de Etnografie a Muzeului Olteniei Craiova, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, organizează expoziţia „Parada Mărţişoarelor”- ediţia a VIII-a. Manifestarea îşi propune să iniţieze copiii în cultura tradiţională românească, atât în cadrul atelierelor de creaţie, cât şi în expoziţia de bază a Secţiei de Etnografie a Muzeului Olteniei.
Atelierele de creaţie, incep maine si se vor desfasura pe parcursul a patru zile sub coordonarea specialiştilor instituţiei muzeale, dupa cum a declarat prof.dr. Irinel Canureci, muzeograf in cadrul Sectiei de Etnografie a Muzeului Olteniei din Craiova:
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)