Fapt divers
(Audio) La multi ani, Victor Socaciu!
Folkistul roman implineste astazi 64 de ani! Sa ne amintim de „Oameni de zapada”.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2016/01/victor-socaciu-e1452698629116.jpg)
Victor Socaciu, este un cantautor român de muzică folk, realizator de emisiuni de televiziune și parlamentar, ce s-a nascut pe 14 ianuarie 1953, la Brasov.
Președintele României Ion Iliescu i-a conferit lui Victor Socaciu la 10 decembrie 2004 Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler, Categoria B – „Muzică”, „pentru contribuțiile deosebite în activitatea artistică și culturală din țara noastră, pentru promovarea civilizației și istoriei românești”.
Puteti asculta mai jos una dintre melodiile lui Victor Socaciu- Oameni de zapada:
La multi ani, Victor Socaciu!
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)