Regional
Brățara dacică de la Optași Măgura în circuit muzeal național
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/05/1-bratara-dacica-de-la-optasi-magura-cjolt.ro_.jpg)
Brăţara dacică de la Optaşi Măgura din judeţul Olt, în circuit muzeal
Brăţara dacică de la Optaşi Măgura din judeţul Olt – cel mai mare obiect de aur geto-dacic descoperit la sud de Carpaţi – se află în circuit muzeal şi va fi expusă în mai multe muzee din ţară.
Primul loc unde a poposit este Muzeul Judeţean din Buzău, unde, săptămâna trecută, a fost prezentată publicului. Braţara a fost descoperită în anul 2017, iar, până în 2021, a fost în custodia Muzeului Naţional de Istorie din Bucureşti, pentru expertizare şi evaluare, după care a ajuns la Muzeul Judeţean Olt.
Ea cântăreşte aproape 108 grame, este decorată cu un cap de dragon şi a fost deteriorată de bărbatul care a găsit-o, în încercarea de a o amaneta.
A consemnat Isabela Stama Ioan, Radio Oltenia Craiova
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)