Carte de condoleanțe, în memoria Papei Francisc, la Nunţiatura Apostolică din Bucureşti
Românii, care vor să transmită un ultim mesaj Papei Francisc, o pot face la Nunţiatura Apostolică (Ambasada Vaticanului) din Bucureşti, unde este deschisă o carte de condoleanţe.

Publicat de Lica Simona, 24 aprilie 2025, 16:24
Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că va participa la funerariile Papei Francisc, ”pentru a aduce un ultim omagiu în numele românilor celui care a fost un simbol al păcii, al speranței și al umanității”:
”Am semnat, astăzi, în Cartea de condoleanțe, deschisă în memoria Papei Francisc, la Nunțiatura Apostolică în România. Moștenirea morală și spirituală a Papei Francisc va rămâne vie în conștiința poporului român și ne va călăuzi în continuare către compasiune, echilibru și înțelegere. Sâmbătă, voi fi prezent la funeraliile Sanctității Sale, pentru a aduce un ultim omagiu, în numele românilor, celui care a fost un simbol al păcii, al speranței și al umanității”, a scris premierul României.
În cadrul ședinței de guvern, de astăzi, s-a adoptat și hotărârea privind instituirea unei zile de doliu național în România, sâmbătă, 26 aprilie, când au loc funeraliile Sfântului Părinte.