CFR Cluj câştigă dramatic Cupa României!

Clujenii au revenit de la 0-2 la pauză.

CFR Cluj a cucerit Cupa României pentru a patra oară în istorie, după 5-4 la penalty-uri contra lui Dinamo. După 120 de minute, scorul a fost 2-2.

Juan Carlos(sus) de la CFR Cluj reactioneaza dupa inscrierea unui gol in timpul meciului de fotbal contra echipei Dinamo din finala Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Arena Nationala din Bucuresti, marti, 17 mai 2016. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Dinamoviștii au profitat de cele mai mari ocazii avute în prima repriză și au punctat de două ori până la pauză. În minutul 22, Gnohere a obținut un penalty după ce a fost faultat în careu de Mureșan. Francezul a executat plasat lovitura de pedeapsă și a deschis scorul pentru trupa lui Mircea Rednic. Bicfalvi a majorat avantajul dinamoviștilor, după o lovitură de cap excelentă, venită din centrarea lui Kortzorg.

CFR a redus din avantajul dinamoviștilor imediat după pauză, prin reușita lui Ruiz. Mijlocașul CFR-ului a șutat puternic din afara careului, iar Cerniauskas a fost învins. Clujenii au mai avut o bară în minutul 61, la lovitura liberă executată de Camora. În minutul 69, Kortzorg a scăpat de eliminare după ce l-a lovit cu palma peste față pe Tiago Lopes. Oficialii celor două echipe s-au luat la ceartă pe marginea terenului, dar spiritele s-au calmat în cele din urmă și meciul a continuat fără incidente. Cristian Lopez a reaprins speranțele CFR-ului în minutul 89, când a egalat cu o lovitură de cap și a trimis partida în prelungiri. Dinamo a forțat pe finalul celor două reprize de prelungiri, iar Valentin Lazăr a lovit bara în minutul 117, după un lob superb din interiorul careului.

La loviturile de departajare, cele două echipe au mers cap la cap. Diferența a fost făcută la penalty-ul executat de Rotariu, ultimul pentru Dinamo în seria de 5, apărat de Traian Marc. Ruiz a transformat apoi și a adus Cupa în Gruia!

Sursa: gsp.ro