Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Compania Microsoft atacată de hackeri

Compania Microsoft atacată de hackeri

Publicat de Cosmin Meca, 2 noiembrie 2016, 14:27

Compania americană Microsoft avertizează că piraţi informatici, bănuiţi de legături cu guvernul Rusiei au vrut să speculeze o vulnerabilitate a programului său de operare, Windows, făcută publică prea devreme de rivalii de la Google.

Microsoft susţine că un grup de hackeri intitulat Stronţium, dar mai cunoscut sub numele de „Fancy Bear” a profitat pentru a lansa atacuri prin metoda mail-urilor înşelătoare prin care se piratează date confidenţiale. Google, care a descoperit punctul slab al programului Windows le-a dat o săptămână celor de la Microsoft pentru remediere, deşi standardul în situaţii asemănătoare ar fi de 60 de zile.

Microsoft anunţă că un remediu va fi aplicat din 8 noiembrie, dar potrivit Reuters, nu este clar dacă vulnerabilitatea Windows a fost deja exploatată la atacuri informatice recente care au vizat instituţii politice din Statele Unite.

Trump reduce prezența militară americană în Europa
International joi, 4 iunie 2026, 16:43

Trump reduce prezența militară americană în Europa

Oficialii Departamentului de Război al SUA i-au informat pe aliați că Statele Unite își vor reduce contribuțiile la Modelul de Forțe al NATO,...

Trump reduce prezența militară americană în Europa
Republica Moldova și Ucraina încep negocierile pentru aderarea la UE
International joi, 4 iunie 2026, 16:36

Republica Moldova și Ucraina încep negocierile pentru aderarea la UE

Autoritățile de la Chișinău au primit oficial invitația la negocieri. Acest lucru se întâmplă la patru ani după ce Republica Moldova și-a...

Republica Moldova și Ucraina încep negocierile pentru aderarea la UE
Richard Gere l-a numit pe Trump un „maniac”, care distruge „tot ce este bun”
International miercuri, 3 iunie 2026, 15:48

Richard Gere l-a numit pe Trump un „maniac”, care distruge „tot ce este bun”

„Trăim cel mai sumbru moment, pe care l-am cunoscut vreodată, pe această planetă. Cine ar fi crezut că America se poate schimba aşa? Cine ar...

Richard Gere l-a numit pe Trump un „maniac”, care distruge „tot ce este bun”