Regional
Continuă campania de testare gratuită a tuberculozei în Gorj
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2022/06/291508661_513319273924120_8822725321705560636_n.jpg)
În județul Gorj continuă proiectul coordonat de Institutul Marius Nasta din București, prin care sunt oferite servicii medicale gratuite în zone rurale unde au fost înregistrate cazuri de tuberculoză în ultimii ani.
De campania pentru depistarea activă a tuberculozei au beneficiat deja locuitorii comunelor Bălești și Runcu, iar săptămâna viitoare urmează alte 9 localități gorjene. Daniela Diaconu ne spune mai multe:
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)