Continua lupta pentru titlul de campiona in Liga I la fotbal

Steaua a obtinut o victorie cu emotii la Brașov

Steaua a obtinut o victorie cu emotii la Brașov. Gazdele au condus în două rânduri, cu 1-0 si 2-1 insa stelistii au revenit de fiecare data iar pe final au dat lovitura prin Raul  Rusescu, rezerva care le-a adus roș-albaștrilor toate cele trei puncte. In urma acestui success elevii lui Costel Galca au preluat sefia clasamentului, insa numai pentru cateva ore intrucat ASA Targu Mures s-a impus, la randul ei, cu 1-0 in disputa de pe teren propriu cu Petrolul Ploiesti.Golul targ-muresenilor a fost unul de generic , a fost reusit de Voiculet in minutul 86.

Cu doua runde inainte de finalul campionatului echipa din Targu Mures este lider cu 68 de puncte, unul mai mult decat Steaua.

Ante-penultima etapa a fost deschisa de partida FC Botosani -Pandurii Tg Jiu, duel terminat nedecis,1-1.Dupa punctul obtinut in deplasare gorjenii au mai pus o caramida la salvarea de la retrogradare.

Cealalta reprezentanta a Olteniei in primul esalon fotbalistic, CSU Craiova s-a impus aseara in Giulesti cu 2-1 ,dupa ce Rapidul a condus pana in minutul 72. Oltenii au lovit in doua randuri spre final si au complicat foarte mult  ramanerea alb-visiniilor in Liga I. Ziua de marti va fi una importanta pentru toate echipele angrenate in lupta pentru ramanerea pe prima scena a fotbalului romanesc. Rapid ar putea fi ca si retrogradata daca CFR Cluj isi va primi inapoi cele 24 de puncte.