Regional
Corabia: Consumul de energie al Spitalului Orăşenesc s-a redus cu peste 60%
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2022/09/spitalul-corabia.png)
Consumul de energie al Spitalului Orăşenesc Corabia s-a redus cu peste 60% şi facturile la utilităţi ale unităţii sanitare au scăzut semnificativ după mai multe investiţii derulate în ultimii trei ani pentru reabilitarea termică a clădirilor şi înlocuirea vechiului sistem de încălzire.
Spitalul a beneficiat anul acesta şi de o donaţie de panouri fotovoltaice şi va deveni prosumator după ce acestea vor fi puse în funcţiune.
Primăria Corabia urmăreşte o reducere a facturilor la energie în toate clădirile pe care le administrează şi a depus un proiect pentru construirea unui parc fotovoltaic, energia obţinută urmând să acopere necesarul de consum al tuturor instituţiilor, a declarat administratorului orașului Corabia, Daniel Albu.
A consemnat Silviu Marancea, Radio Oltenia Craiova.
Sursă foto: arhivă – Radio Oltenia Craiova.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)