Regional
Craiova intra in carantina de noapte si in timpul saptamanii
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/10/photo-1585103524263-584909674b79.jpg)
Hotărârea prin care se adoptă înăsprirea restricțiilor, ca urmare a depășirii pragului de incidență de 7,5 la mia de locuitori, a fost adoptată de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență.
Drept urmare, în Craiova se va interzice deplasarea în afara locuinței și în timpul săptămânii, după ora 20:00, cu unele excepții – situații în care este necesară declarația pentru propria răspundere.
Printre aceste exceptii se numara persoanele vaccinate și cele care au trecut prin boală. În categoria – peste 7,5 la mie – se mai află localitățile Ghercești, Bucovăț, Fărcaș, Ghindeni, Măceșu de Jos, Șimnicu de Sus, Teasc. Localitățile Almăj, Cârcea și Malu Mare au înregistrat ieri o incidență de peste 12 cazuri la mia de locuitori.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)