Craiova lui Rădoi a învins Farul lui Hagi

Universitatea Craiova a învins Farul Constanţa, cu scorul de 4-3 (2-3), luni seara, pe teren propriu, la Drobeta-Turnu Severin, într-un meci spectaculos din etapa a noua a Superligii de fotbal. Meciul a avut, deopotrivă, erori monumentale şi execuţii de fineţe, precum şi răsturnări de scor.
Farul a marcat al doilea cel mai rapid gol al sezonului în Superligă, prin Vlad Morar (2), după 67 de secunde, în urma unei greşeli făcute de Nicuşor Bancu.
Jovan Markovic (26) a reuşit egalarea, cu un şut la colţul lung, însă Farul a intrat la cabine cu un avans de două goluri, în urma dublei reuşite de Gabriel Torje (33, 41). Ex-dinamovistul a înscris primul gol pentru Farul cu un lob peste David Lazar, după ce a fost scăpat de fundaşii craioveni, la lansarea lui Tudor Băluţă. A doua reuşită a venit tot cu un şut cu boltă, fără preluare, după o minge greşită de Ionuţ Vînă. Andrei Ivan a redus din diferenţă înainte de pauză (44), cu un şut din marginea careului, deviat de un fundaş. Markovic a restabilit egalitatea (66), cu un şut din unghi printre picioarele portarului Marian Aioani.
Victoria Universităţii a venit după lovitura liberă executată de Dan Nistor, la care Aioani a boxat mingea în propria poartă. Farul putea pleca de la Severin cu un punct, dar portarul Lazar a salvat golul egalării în ultimul minut (90+3), la mingea trimisă de Louis Munteanu spre poartă. Jocul a fost întrerupt câteva zeci de secunde, în minutul 79, din cauza unui supporter, care a pătruns pe teren.
Farul Constanţa a suferit prima sa înfrângere din acest campionat.
Universitatea, care venea după un eşec, la Mediaş, cu nou-promovata FC Hermannstadt (0-1), este la a treia victorie consecutivă acasă.