Evenimente
Crește taxa de salubrizare
De la 1 ianuarie crește taxa specială de salubrizare în Craiova
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/06/GUNOI-MASINA-e1622724805222.jpg)
De la 1 ianuarie crește taxa specială de salubrizare în Craiova. Pentru gunoiul ridicat de operatorul de slaubritate, craiovenii vor plăti 12 lei/lună/persoană, în loc de 11lei/lună/persoană, cât este la această dată. Taxa pentru deşeuri reciclabile este cea care creşte cuantumul preţului gunoiului în municipiu. În 2021, aceasta a fost stabilită în cuantum de 2 lei, iar din 2022 aceasta creşte la 3 lei. Prin urmare, cei 9 lei taxa pentru deșeuri reziduale plus cei trei lei, rezultă taxa pe care o plătește fiecare craiovean pentru gunoiul
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)