CSS Orsova a dominat Cupa Romaniei la canotaj

Desfăşurată chiar la Orşova, Cupa României la canotaj a fost, şi în acest an, dominată autoritar de sportivii de la malul Dunării

Desfăşurată chiar la Orşova, Cupa României la canotaj a fost, şi în acest an, dominată  autoritar de sportivii de la malul Dunării. Cu 6 medalii de aur, 8 de argint şi 5 de bronz, CSS Orşova a cucerit mai multe distincţii decât toate celelalte cluburi la un loc. În clasamentul general, pe locul secund s-a poziţionat CS Nicu Gane Fălticeni (2 medalii de aur), urmat de CSM Drobeta Turnu Severin (o medalie de aur – adusă de Cătălin Dobrin în proba de simplu, şi una de bronz – cucerită de Giorgiana Băetoiu şi Raluca Dinulescu la dublu vâsle),  Ceahlăul Piatra Neamţ (o medalie de aur şi una de bronz), CS Bega Timişoara (o medalie de argint), CSM Timişoara, CSM Suceava, Știinţa Constanţa şi Dinamo Bucureşti, cu câte un bronz fiecare.

La compeţiţie au participat 80 de juniori, de la 9 cluburi, iar, de la CSS Orşova, Nicoleta Paşcanu şi Elena Logofătu s-au impus la dublu vâsle, Valentina Cornilă şi Amalia Bereş  au câştigat la dublu rame, în timp ce echipajele formate din Diana Mihai, Roxana Anghel, Valentina Cornilă şi Amalia Bereş, alături de cel alcătuit din Roxana Filote, Andreea Crăciun, Alexandra Mihalache şi Diana Mihai au luat aurul în probele de 4 vâsle, respectiv 4 rame. La masculin, Florin Lehaci, Bogdan Baitoc, Alexandru Mihai şi Andrei Chichiriţă s-au impus la 4 vâsle, iar Andrei Chichiriţă, Alexandru Mihai, Mihăiţă Țigănescu şi Mihai Chiruţă sau câştigat 4  rame.