Evenimente
Din nou cutremur în Gorj
Un nou cutremur cu magnitudinea 4,2 grade pe scara Richter s-a produs azi-dimineață, în Gorj.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/04/cutremur-e1663532041766.jpg)
Un nou cutremur cu magnitudinea 4,2 grade pe scara Richter s-a produs azi-dimineață, în Gorj. Seismul a fost resimțit la Târgu Jiu și în mai multe zone din județ. Potrivit Institutului de Fizică a Pământul, cutremurul s-a produs la o adâncime de 15 kilometri, cele mai apropiate localități de epicentru fiind Targu Jiu și Drobeta-Turnu Severin. Cea mai puternică mişcare tectonică din acest an, cu magnitudinea 5,7 grade, a avut loc pe 14 februarie 2023, tot în Gorj,
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)