Dolj: Restricții de apă la Bârca și Segarcea
Publicat de Puiu Vulea, 23 iunie 2026, 12:10
În două localități din județul Dolj vor fi instituite restricții de apă, din această săptămână.
Pe fondul creșterii consumului de apă și al secetei accentuate din ultimele săptămâni, începând de joi, 25 iunie, locuitorii din Segarcea și Bârca, vor primi apă în baza unui program de furnizare.
Autoritățile anunță că măsura este necesară pentru a asigura rezervele de apă și pentru a evita situațiile în care alimentarea cu apă ar putea fi întreruptă complet în anumite zone. Autoritățile fac apel la populație să folosească apa cu responsabilitate, exclusiv pentru consum casnic, evitând utilizarea ei pentru udarea culturilor agricole sau a gazonului.