Connect with us

Regional

Evaluarea Națională a absolvenților de clasa a VIII-a / sesiunea 2022 – sinteza rezultatelor înregistrate după soluționarea contestațiilor

Published

on

Ministerul Educației a publicat astăzi, 30 iunie, pe site-ul dedicat, evaluare.edu.ro, rezultatele finale obținute după soluționarea contestațiilor de absolvenții clasei a VIII-a care au susținut probele examenului de Evaluăre Națională.

În urma reevaluării lucrărilor contestate, în județul Dolj proporția candidaților cu medii mai mari sau egale cu 5 (cinci) este de 77.2 % (3152 candidați), în creștere cu 0,20% față de rezultatele inițiale (77%). A crescut, de asemenea, și numărul candidaților cu media generală 10(zece): de la 4 la 5.  

(Scoala Gimnaziala ”Mircea Eliade” – 2, Scoala Gimnaziala ”Traian” – 1, Scoala Gimnaziala  ”Nicolae Romanescu” – 1 +1). Afost obținută încă o medie de 10 la Scoala Gimnaziala  ”Nicolae Romanescu”.

11 candidați au obținut nota 10  la proba de Limba și literatura română

113 candidați au obținut nota 10 la proba de Matematică (106 note de 10.00 inainte de contestații)

Au fost depuse 1210 contestații,  în creștere, comparativ cu anul trecut (1025):

  • 826 contestații la Limba și literatura română (admise în minus = 266; admise în plus = 501; nemodificate = 59)
  • 384 contestații la Matematică (admise în minus =133; admise în plus = 187; nemodificate = 64)

Rata de participare a fost de 93,14%. Nu au fost elevi eliminați din cauza unor tentative de fraudă.

Evaluarea Națională a elevilor de clasa a VIII-a reprezintă modalitatea de evaluare sumativă externă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Media de admitere constituie criteriu pentru admiterea în învățământul liceal de stat, fiind media ponderată între media generală obținută la Evaluarea Națională (cu o pondere de 80%) și media generală de absolvire a claselor din gimnaziu (cu o pondere de 20%).

Completarea opțiunilor în fișele de înscriere de către absolvenții clasei a VIII-a și de către părinții acestora, asistați de diriginții claselor a VIII-a, se va derula în perioada 4-11 iulie și va fi urmată de repartizarea computerizată în învățământul liceal de stat (14 iulie 2022).

Purtător de cuvânt,

Inspector școlar,

Profesor Nicoleta Litoiu, 

Tel. 0743564005

 Total general77.22%77.00%71.00%
Nr.crtDenumire unitateProcent peste 5Inainte de contestatiiAnul trecut
1COLEGIUL NATIONAL „NICOLAE TITULESCU” CRAIOVA100.00%100.00%100.00%
2SCOALA GIMNAZIALA „ALECSANDRU NICOLAID” MISCHII100.00%100.00%66.67%
3SCOALA GIMNAZIALA „GHEORGHE TITEICA” CRAIOVA100.00%100.00%97.80%
4SCOALA GIMNAZIALA „MARIN SORESCU” BULZESTI100.00%100.00%100.00%
5SCOALA GIMNAZIALA „SF. DUMITRU” MACESU DE SUS100.00%100.00%100.00%
6SCOALA GIMNAZIALA „TERRAVEDA” CRAIOVA100.00%100.00%100.00%
7SCOALA GIMNAZIALA APELE VII100.00%87.50%40.00%
8SCOALA GIMNAZIALA PLESOI100.00%100.00%0.00%
9SCOALA GIMNAZIALA SEACA DE CAMP100.00%100.00%66.67%
10COLEGIUL NATIONAL „FRATII BUZESTI” CRAIOVA98.55%98.55%99.22%
11COLEGIUL NATIONAL „CAROL I” CRAIOVA97.89%97.89%98.11%
12SCOALA GIMNAZIALA „MIRCEA ELIADE” CRAIOVA97.76%97.76%100.00%
13LICEUL TEORETIC „INDEPENDENTA” CALAFAT95.74%95.74%81.25%
14SCOALA GIMNAZIALA „TRAIAN” CRAIOVA95.37%95.37%100.00%
15SCOALA GIMNAZIALA „ALEXANDRU MACEDONSKI” CRAIOVA95.15%94.17%94.06%
16COLEGIUL NATIONAL PEDAGOGIC „STEFAN VELOVAN” CRAIOVA94.68%94.68%90.91%
17SCOALA GIMNAZIALA „MIHAI EMINESCU” CRAIOVA94.64%94.64%92.11%
18COLEGIUL NATIONAL „ELENA CUZA” CRAIOVA94.37%94.37%98.18%
19SCOALA GIMNAZIALA NR. 5 „AV. P. IVANOVICI” BAILESTI93.55%93.55%90.48%
20SCOALA GIMNAZIALA „NICOLAE ROMANESCU” CRAIOVA92.62%92.62%88.76%
21SCOALA GIMNAZIALA PARTICULARA „ETHOS” CRAIOVA92.59%92.59%90.00%
22SCOALA GIMNAZIALA „SF. DUMITRU” CRAIOVA92.23%92.23%96.55%
23SCOALA GIMNAZIALA „MIHAI VITEAZUL” CRAIOVA91.67%91.67%83.33%
24SCOALA GIMNAZIALA AFUMATI91.67%91.67%62.50%
25SCOALA GIMNAZIALA „CONSTANTIN GEROTA” CALAFAT91.43%91.43%90.91%
26SCOALA GIMNAZIALA „DECEBAL” CRAIOVA91.18%91.18%84.62%
27LICEUL TEORETIC „MIHAI VITEAZUL” BAILESTI90.91%90.91%42.86%
28LICEUL TEORETIC „TUDOR ARGHEZI” CRAIOVA90.16%90.16%95.24%
%d blogeri au apreciat: