Regional
Evaluarea Națională – azi, proba la Limba şi literatura maternă
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/05/Evaluare_nationala_clasa_a_II-a_editura_joy-2019-e1624377897720.jpg)
Absolvenţii de clasa a VIII-a, care aparţin minorităţilor naţionale, susţin astăzi proba la Limba şi literatura maternă, în cadrul Evaluării Naţionale. Ieri, s-a desfăşurat examenul la Matematică, iar profesorii consideră că subiectele au fost cele mai uşoare din ultimii 15 ani. Cu toate acestea, un subiect le-a ridicat unele probleme elevilor din judeţul Vâlcea.
Ana Maria Cârstea, Radio România:
La nivelul județului Dolj, prezența la cele două probe ale Evaluării Naționale a fost de 92,97%. Nu s-au înregistrat incidente, nu au fost elevi eliminați pentru tentativă de fraudă.
Inspectorul general adj. al ISJ – prof Aida Ionescu:
A consemnat Alin Cîrțînă, Radio Craiova.
Primele rezultate ale Evalării Naţionale vor fi publicate la data de 28 iunie, iar cele finale, după rezolvarea contestaţiilor, pe 4 iulie.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)