FCU Craiova 1948 învinge Universitatea Cluj și urcă în clasament sub conducerea antrenorului Eugen Trică

FCU Craiova 1948 a reușit să părăsească ultimul loc al clasamentului după o victorie impresionantă împotriva Universității Cluj, cu scorul de 3-2 (1-1), într-un meci disputat sâmbătă pe teren propriu, în etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal. Antrenorul Eugen Trică a obținut astfel prima sa victorie pe banca echipei din Bănie.

Belgianul William Baeten a deschis scorul pentru FCU Craiova 1948 în minutul 25, marcând primul său gol din meci. Universitatea Cluj a reușit să egaleze înainte de pauză prin golul lui Robert Silaghi, care a înscris primul său gol în Superligă.

În repriza a doua, FCU Craiova 1948 a preluat controlul jocului, marcând încă două goluri prin William Baeten (minutul 55) și Vladislav Blănuță (minutul 76). Universitatea Cluj a redus din diferență prin golul argentinianului Federico Anselmo (minutul 74), dar nu a reușit să revină complet în joc.

Această victorie este extrem de importantă pentru FCU Craiova 1948, care acum urcă în clasament și își îmbunătățește șansele în faza play-out a Superligii de fotbal.

Sursă foto: facebook.com/FCU 1948