Muzica si film
Festivalul de film de la Cannes: în competiţia oficială se află un singur film românesc
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/05/2024-05-18T081754Z_2116807090_UP1EK5I0N1S0Q_RTRMADP_3_FILMFESTIVAL-CANNES-THREE-KILOMETRES-TO-THE-END-OF-THE-WORLD-scaled.jpg)
Festivalul de film de la Cannes a intrat în a doua săptămână de proiecţii. Evenimentul a avut ieri o conotaţie politică, după proiecţia unui film foarte aşteptat despre Donald Trump, unul din cele 22-ă de lungmetraje înscrise în cursa pentru câştigarea trofeului Palme D-Or.
În rolul principal poate fi văzut un actor de origine română. Nu este însă singurul actor de origine română, prezent în festival. Nicoleta Stoian are detalii:
În competiţia oficială se află un singur film românesc, drama „Trei kilometri până la capătul lumii”, al regizorului Emanuel Pârvu. Lungmetrajul a fost proiectat vineri şi a avut parte de aplauze ale publicului dar şi de recenzii pozitive.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)