DE ACTUALITATE

Festivalul Puppets Occupy Street, Air Edition

Festivalul Puppets Occupy Street, Air Edition 

Craiova, 25 august – 1 septembrie 2017

PROGRAM

Vineri, 25 august 2017

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic  by Mădălina Niculae – Centrul Vechi

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art  by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame by Bogdan Dănescu – Centrul Vechi.

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

21:00 – Parada Păpușilor pe traseul: McDonald’s – Calea București – Piața Mihai Viteazul

22:00 – Deschiderea oficială a festivalului – Puppets Occupy Street Air Edition – Piața Mihai Viteazul

Concerte

22:00 – Trupa Farfarello, Germania – Centrul Vechi, Piața Frații Buzești.

Sâmbătă, 26 august 2017

Ateliere de creație

11:00 – 13:00, Casa Băniei:

– Mânuțe dibace;

-Fă-ți și bate toba;

11:00 – 13:00, Parcul Romanescu, zona Foișor:

-Micul marionetist;

-Cu capul în nori;

-Zburăm printre nori;

11:00 – 13:00, Muzeul de Artă:

-Fantezie cu mărgele;

-Atelier de benzi desenate;

-Music and movement workshop;

Spectacole

Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

18:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia (all ages)

19:00 – Unaddressed Birds, Ilker Kilicer Pantomime and Puppet, Turcia;

20:00 – By The Draw Well, SoulMade Theatre Company, Bulgaria;

21:00 – The Miracle of the Scarlet Sails, Teatrol Theater, Rusia;

 Parcul Nicolae Romanescu, Teatrul de vară

18:00 – By The Draw Well, SoulMade Theatre Company, Bulgaria;

19:00 – Cocoșelul neascultător, Marionet Studio, Arad, România;

20:00 – Puppets CircusUçaneller Kuklaevi, Turcia;

21:00 – Artistul, SOSONUTI, Arad;

Grădina Botanică

18:00 – Puppets Circus, Uçaneller Kuklaevi, Turcia; 

19:00 – La bulivar, birjar!, Teatrul Colibri, Craiova, România; 

20:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia; 

21:00 – Unaddressed Birds, Ilker Kilicer Pantomime and Puppet;

Centrul Vechi, Strada Theodor Aman

19:00 – Râzi cu Nea Alecu, Eduard Sandu, București, România;

Caravana de joacă;

20:00 – Centrul Vechi, Strada Theodor Aman

Face painting

18:00 – 20:00, Centrul Vechi, Piața Frații Buzești;

18:00 – 20:00, Parcul Romanescu, zona Foișor;

Proiecții video – Centrul Vechi, Strada Theodor Aman;

21:00 –  Sand Art The stories of the wind, București, România;

22:00 – Filme de scurt metraj de animație, Institutul Francez București.

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

10:00 – 18:00 – Expoziţie Puppet’s Meeting – Centrul Multifuncțional.

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic by Mădălina Niculae – Centrul Vechi

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame by Bogdan Dănescu – Centrul Vechi

Duminică, 27 august 2017

Ateliere de creație

11:00 – 13:00, Casa Băniei:

-Mânuțe dibace;

-Fă-ți și bate toba;

11:00 – 13:00, Parcul Romanescu, zona Foișor:

-Cu capul în nori;

-Marionetto workshop.

11:00 – 13:00 – Muzeul de Artă:

-Fantezie cu mărgele;

-Atelier de benzi desenate, coord. Mihai Grăjdeanu și Mădălina Diaconu.

11:00 – 13:00, Cartier Rovine:

-Micul marionetist;

-Zburăm printre nori;

Spectacole

Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

18:00 – Shadow dream performance, Annafabuli Company, Germania;

19:00 – Scufița roșie și lupul cel flămând, Tiki Riki Ta, Arad, România;

20:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia;

21:00 – La Píccola Orquesta, TRAÜT Companyia d’espectacles S.C.P, Spania;

22:00 – Artistul, SOSONUTI, Arad.

Parcul Nicolae Romanescu, Teatrul de vară

18:00 – Unaddressed Birds, Ilker Kilicer Pantomime and Puppet, Turcia; 

19:00 – Taraful Cucul Transilvaniei, Marionet Studio, Arad, România; 

20:00 –  Shadow dream performance, Annafabuli Company, Germania. 

Cartier Rovine

18:00 – By The Draw Well, SoulMade Theatre Company, Bulgaria; 

20:00 – Unaddressed Birds, Ilker Kilicer Pantomime and Puppet, Turcia; 

21:00 – A-TA-KA!, Cal y Canto Teatro, Spania.  

Centrul Vechi, Strada Theodor Aman

19:00 – The McKENSY’S Clan BandTRAÜT Companyia d’espectacles S.C.P, Spania (all ages)

20:00 – By The Draw Well, SoulMade Theatre Company, Bulgaria; 

21:00 – The Art of the Fugue,  IL Funambolo, Elveția; 

Caravana de joacă.

18:00, Centrul Vechi, Strada Theodor Aman

Special story – Piața Mihai Viteazu;

19:00 – Sophia Luminosa: The (F)Light of the Dreams, Fire Theatre Mime Company, Bulgaria.

Face painting  

18:00 – 20:00, Cartier Rovine;

18:00 – 20:00, Centrul Vechi, Piața  Frații Buzești.

Proiecții video – Centrul Vechi, Strada Theodor Aman

21:00 –  Sand Art The stories of the wind;

22:00 – Filme de scurt metraj de animație, Institutul Francez București.

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

10:00 – 18:00 – Expoziţie Puppet’s Meeting – Centrul Multifuncțional.

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic – Centrul Vechi;

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame by Bogdan Dănescu – Centrul Vechi.

Luni, 28 august 2017

Ateliere de creație

11:00 – 13:00, Casa Băniei:

-Mânuțe dibace;

-Fă-ți și bate toba;

11:00 – 13:00, Parcul Romanescu, zona Foișor:

-Cu capul în nori;

-Jonglăm cu aerul.

11:00 – 13:00, Muzeul de Artă:

-Fantezie cu mărgele;

-Atelier de benzi desenate;

-Movement theater workshop.

11:00 – 13:00 – Cartier Craiovița Nouă, zona Racheta:

-Micul marionetist;

-Zburăm printre nori.

Spectacole

Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

18:00 – Puppets Circus, Uçaneller Kuklaevi, Turcia; 

19:00 – Râzi cu Nea Alecu, Eduard Sandu, București;

20:00 – Purcelușul cel isteț, Marionet Studio, Arad;

21:00 – Povești cu zâne, Compania MAG, București, România; 

22:00 – A-TA-KA!, Cal y Canto Teatro, Spania.            

Parcul Nicolae Romanescu, zona Foișor

17:00 – Scufița roșie și lupul cel flămând, Tiki Riki Ta, Arad;

18:00 – Shadow dream performance, Annafabuli Company, Germania; 

19:00 – La Píccola Orquesta, TRAÜT Companyia d’espectacles S.C.P, Spania; 

20:00 – Melafilo, Luca Bellezze, Italia; 

21:00 – The McKENSY’S Clan Band, TRAÜT Companyia d’espectacles S.C.P, Spania. 

Cartier Brazda lui Novac (loc de joacă zona Baba Novac)

18:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia;

19:00 – Shadow dream performance, Annafabuli Company, Germania; 

20:00 – Puppets Circus, Uçaneller Kuklaevi, Turcia; 

21:00 – Turtița lăudăroasă, Tărâmul Poveștilor – Dollo, Arad. 

Cartier Craiovița Nouă, zona Racheta

18:00 – Melafilo, Luca Bellezze, Italia 

19:00 – La bulivar, birjar!, Teatrul Colibri, Craiova;

20:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia; 

21:00 – The Miracle of the Scarlet Sails, Teatrol Theater, Rusia. 

Special story – Piața Mihai Viteazul

19:00 – Sophia Luminosa: The (F)Light of the Dreams, Fire Theatre Mime Company, Bulgaria.

Face painting  

18:00 – 20:00 – Centrul Vechi, Strada Theodor Aman;

18:00 – 20:00 – Centrul Vechi, Piața  Frații Buzești.

Happening – Centrul Vechi, Strada Theodor Aman.

20:00 – SOSONUTI, Arad, România;

Proiecții video – Centrul Vechi, Strada Theodor Aman

21:00 –  Sand Art The stories of the wind;

22:00 – Filme de scurt metraj de animație, Institutul Francez București.

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

10:00 – 18:00 – Expoziţie Puppet’s Meeting – Centrul Multifuncțional.

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic by Mădălina Niculae – Centrul Vechi;

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame – Centrul Vechi.

Marți, 29 august 2017

Ateliere de creație

11:00 – 13:00, Casa Băniei:

-Mânuțe dibace;

-Zburăm printre nori;

11:00 – 13:00, Parcul Romanescu, zona Foișor:

-Cu capul în nori;

-Marionetto workshop;

-Jonglăm cu aerul.

11:00 – 13:00, Muzeul de Artă:

-7 note buclucașe;

-Atelier de benzi desenate.

11:00 – 13:00, Parcul Pușkin:

-Creative origami workshop;

-Micul marionetist.

11:00 – 13:00, Teatrul Colibri:

Air – flow Contact Improvisation.

Spectacole

Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

18:00 – Melafilo, Luca Bellezze, Italia;

19:00 – Turtița lăudăroasă, Tărâmul Poveștilor – Dollo, Arad; 

20:00 – Kukuryku, Ola Muchin, Polonia;            

21:00 – Just in Time!, Zig Zag Circo, Argentina; 

22:00 – The McKENSY’S Clan Band, TRAÜT Companyia d’espectacles S.C.P, Spania.            

Parcul Nicolae Romanescu, zona Foișor

18:00 – Dansul zodiilor, Teatrul Colibri, România; 

19:00 – Just in Time!, Zig Zag Circo, Argentina; 

20:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia; 

21:00 – The Art of the Fugue, IL Funambolo, Elveția.

Parcul Pușkin

18:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia; 

19:00 – Puppets Circus, Uçaneller Kuklaevi, Turcia; 

20:00 – La Píccola Orquesta, TRAÜT Companyia d’espectacles S.C.P, Spania; 

21:00 – Melafilo, Luca Bellezze, Italia.  

Cartier Lăpuș Argeș

18:00 – Kukuryku, Ola Muchin, Polonia; 

19:00 – Shadow dream performance, Annafabuli Company, Germania; 

20:00 – A-TA-KA!, Cal y Canto Teatro, Spania; 

21:00 – The Miracle of the Scarlet Sails, Teatrol Theater, Rusia. 

Teatrul Colibri, esplanadă

18:00 – Purcelușul cel isteț, Marionet Studio, Arad;

19:00 – Peter Pan, Compania Mușchetarii, București; 

20:00 – Povești cu zâne, Compania MAG, București; 

21:00 – Shadow dream performance, Annafabuli Company, Germania; 

22:00 – A-TA-KA!, Cal y Canto Teatro, Spania; 

Caravana de joacă.

18:00, Parcul Nicolae Romanescu, zona Foișor.

Special story – Piața Mihai Viteazul

19:00 – Sophia Luminosa: The (F)Light of the Dreams, Fire Theatre Mime Company, Bulgaria.

Face painting

18:00 – 20:00, Teatrul Colibri, esplanadă;

18:00 – 20:00, Centrul Vechi, Piața Frații Buzești;

Happening – Biblioteca Județeană Aman;

19:00 – SOSONUTI, Arad, România.

Arta trasului de sfori

11:00, Clubul festivalului, amfitrion Claudiu Groza, critic de teatru

Proiecții video – Biblioteca Județeană Aman

20:00 –  Sand Art The stories of the wind;

21:00 – Filme de scurt metraj de animație, Institutul Francez București.

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

10:00 – 18:00 – Expoziţie Puppet’s Meeting – Centrul Multifuncțional.

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic by Mădălina Niculae – Centrul Vechi;

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame – Centrul Vechi.

Miercuri, 30 august 2017

Ateliere de creație

11:00 – 13:00, Casa Băniei:

-Creative origami workshop;

-Laboratorul creative;

-Micul marionetist.

11:00 – 13:00, Parcul Romanescu, zona Foișor:

-Cu capul în nori;

-Zburăm printre nori;

-Jonglăm cu aerul.

11:00 – 13:00, Muzeul de Artă:

-7 note buclucașe;

-Atelier de benzi desenate.

11:00 – 13:00, Teatrul Colibri:

Air – flow Contact Improvisation. 

Spectacole

Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

18:00 – Plain Bob, Noisy Oyster, Marea Britanie;

19:00 – Povestea Prostiei, Animo Puppets Studio, Baia Mare, România; 

20:00 – Peter Pan, Compania Mușchetarii, București.

Parcul Nicolae Romanescu, zona Foișor

17:00 – Povestea Prostiei, Animo Puppets Studio, Baia Mare;

18:00 – Kukuryku, Ola Muchin, Polonia;

19:00 – Turtița lăudăroasă, Tărâmul Poveștilor – Dollo, Arad;

20:00 – Plain Bob, Noisy Oyster, Marea Britanie;

21:00 – Don Pulcinella de la Mancha, Bruno Leone, Italia.

Cartier Valea Roșie (loc de joacă zona Piață)

18:00 – Just in Time!, Zig Zag Circo, Argentina; 

19:00 – Don Pulcinella de la Mancha, Bruno Leone, Italia; 

20:00 – Dust Circus, Circo Poeira, Brazilia; 

21:00 – Melafilo, Luca Bellezze, Italia. 

Centrul Vechi, Strada Theodor Aman

18:00 – Cocoșelul neascultător, Marionet Studio, Arad;

19:00 – Melafilo, Luca Bellezze, Italia; 

20:00 – Just in Time!, Zig Zag Circo, Argentina ;

21:00 – Kukuryku, Ola Muchin, Polonia. 

Concerte – Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

21:00 – The Puppeteers sing & dance

Caravana de joacă.

19:00, Biblioteca Județeană Aman

Special story – Piața Mihai Viteazul

19:00 – Sophia Luminosa: The (F)Light of the Dreams, Fire Theatre Mime Company; Bulgaria

Face painting

18:00 – 20:00, Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

18:00 – 20:00, Parcul Nicolae Romanescu, zona Foișor

Arta trasului de sfori

11:00, Clubul festivalului, amfitrion Marcel Iureș, actor, fondator Teatrul ACT București

Proiecții video – Biblioteca Județeană Aman

20:00 –  Sand Art The stories of the wind;

21:00 – Filme de scurt metraj de animație, Institutul Francez București.

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

10:00 – 18:00 – Expoziţie Puppet’s Meeting – Centrul Multifuncțional.

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic – Centrul Vechi;

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame – Centrul Vechi.

Joi, 31 august 2017

Ateliere de creație

11:00 – 13:00, Casa Băniei:

-Creative origami workshop;

-Laboratorul creative;

-Micul marionetist.

11:00 – 13:00, Parcul Romanescu, zona Foișor:

-Cu capul în nori;

-Zburăm printre nori;

-Jonglăm cu aerul.

11:00 – 13:00, Muzeul de Artă:

-7 note buclucașe;

-Atelier de benzi desenate;

-Il segreto di maestro.

11:00 – 13:00, Teatrul Colibri:

Air – flow Contact Improvisation.

Spectacole

Centrul Vechi, Piața Frații Buzești

18:00 – Fata babei și fata moșneagului, Tărâmul Poveștilor – Dollo, Arad;

19:00 – La bulivar, birjar!, Teatrul Colibri, Craiova;

20:00 – Don Pulcinella de la Mancha, Bruno Leone, Italia;

21:00 – Taraful Cucul Transilvaniei, Marionet Studio, Arad, România; 

Parcul Sf. Dumitru (Casa Băniei)

18:00 – Plain Bob, Noisy Oyster, Marea Britanie; 

19:00 – Hula Hop, Ana-Maria One Woman Street Show, București; 

20:00 – Just in Time!, Zig Zag Circo, Argentina; 

21:00 – The Miracle of the Scarlet Sails, Teatrol Theater, Rusia. 

Teatrul Colibri, esplanadă

18:00 – Just in Time!, Zig Zag Circo, Argentina; 

19:00 – Povestea Prostiei, Animo Puppets Studio, Baia Mare;

20:00 – Plain Bob, Noisy Oyster, Marea Britanie; 

21:00 – Râzi cu Nea Alecu, Eduard Sandu, București; 

Caravana de joacă – coord. Oana Popa, București.

17:00 – Teatrul Colibri, esplanadă

Special story – Piața Mihai Viteazul

19:00 – Sophia Luminosa: The (F)Light of the Dreams, Fire Theatre Mime Company, Bulgaria.

Face painting

18:00 – 20:00 – Parcul Sf. Dumitru (Casa Băniei);

18:00 – 20:00 – Centrul Vechi, Piața Frații Buzești.

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

10:00 – 18:00 – Expoziţie Puppet’s Meeting – Centrul Multifuncțional.

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic by Mădălina Niculae – Centrul Vechi;

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame by Bogdan Dănescu – Centrul Vechi.

Vineri, 01 septembrie 2017

Expoziții

10:00 – 18:00 – Expoziţie An italian puppets story by Bruno Leone – Muzeul de Artă;

10:00 – 18:00 – Expoziţie The air of clothing by Mariana Pachis – Centrul Multifuncțional;

10:00 – 18:00 – Expoziţie Puppet’s Meeting – Centrul Multifuncțional.

Arte plastice

10:00 – 13:00 / 19:00 – 21:00 – Craiova Graphic by Mădălina Niculae – Centrul Vechi;

10:00 – 13:00 / 18:00 – 20:00 – Street Art by kids, desene pe asfalt – Teatrul Colibri, esplanadă.

Arte vizuale

10:00 – 13:00 / 18:00 – 21:00 – Craiova frame by frame by Bogdan Dănescu – Centrul Vechi;

21:00 – Parada Păpușilor pe traseul: McDonald’s – Calea București – Piața Mihai Viteazul

Închiderea oficială a festivalului – Piaţa Mihai Viteazul

21:30- Paradă Haute Couture Rising wings by Mariana Pachis, București;

22:00 – Sophia Luminosa: The (F)Light of the Dreams, Fire Theatre Mime Company, Bulgaria.

Special moment

22:00 – Fantasmio by Bogdan Muntean, Centrul Vechi, Piața Frații Buzești.

Concerte

22:30 – Mix Air Music, Centrul Vechi, Piața Frații Buzești.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sursa: primariacraiova.ro 

%d blogeri au apreciat: