Futsal: Prima manșă a barajului pentru EURO 2016

România – Ungaria: egal în barajul pentru EURO 2016.

Naționalele de futsal ale României și Ungariei au terminat la egalitate, 2-2 (0-0), aseara, în Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău, în prima manșă a barajului pentru EURO 2016.

Tricolorii au condus cu 2-0, după două goluri marcate în decurs de mai puțin de un minut, în debutul reprizei secunde, prin Ion Al-Ioani (20:42) și Florin Matei (21:04), dar oaspeții au egalat rapid, prin golurile înscrise de Istvan Gal (22:45), Zoltan Droth (23:45).

Echipa antrenată de Zoltan Jakab a dominat jocul și și-a creat multe ocazii clare de gol, pe care le-a ratat, având și trei bare. Ungaria, pregătită de fostul selecționer al României, spaniolul Sito Rivera, s-a remarcat printr-o apărare solidă și un pressing în jumătatea adversă.

Manșa secundă se va disputa pe 22 septembrie, la Debrecen, învingătoarea urmând să se califice la turneul final din Serbia.