George Simion: AUR nu votează guvernul Veștea
"Consecințele acestei guvernări păguboase, guvernarea Bolojan, trebuie înlăturate, iar programul acesteia nu mai trebuie repetat", a declarat, în urmă cu puțin timp, liderul formațiunii de opoziție.
Publicat de Lica Simona, 22 iunie 2026, 14:45
Președintele Alianței pentru Unirea Românilor a anunțat că formațiunea nu va susține la vot guvernul propus de Adrian Veștea și că premierul desemnat nu a solicitat în mod oficial sprijinul AUR:
„Îl așteptăm la sediul partidului pe Adrian Veștea. Îl așteptăm pe președintele Nicușor Dan să spună public că este nevoie de voturile AUR”, a spus George Simion.
„Suntem dispuși să punem umărul [la depășirea crizei – n. red], acum că am scăpat de eticheta de extremiști”, a subliniat George Simion.
sursa: radioromania.ro