Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Gloria Bistrița a câștigat pentru prima dată Cupa României

Gloria Bistrița a scris istorie în handbalul feminin românesc, după ce a cucerit pentru prima dată Cupa României. Echipa a învins clar formația SCM Râmnicu Vâlcea în finala disputată la Baia Mare.

Gloria Bistrița a câștigat pentru prima dată Cupa României

Publicat de Cosmin Meca, 11 mai 2026, 08:57

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat în premieră Cupa României la handbal feminin, după ce a învins-o ieri pe SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 31-21, în finala desfășurată la Baia Mare.

SCM Râmnicu Vâlcea a cucerit trofeul o singură dată, în 2020, dar a mai jucat alte trei finale, în 2018, 2019 și 2022.

În finala mică, SCM Universitatea Craiova a dispus de echipa gazdă, CS Minaur Baia Mare, cu scorul de 38-27.

BNR lansează astăzi monede dedicate Nadiei Comăneci
Sport joi, 28 mai 2026, 08:53

BNR lansează astăzi monede dedicate Nadiei Comăneci

Banca Națională lansează astăzi o emisiune numismatică specială dedicată împlinirii a 50 de ani de la obținerea primei note de 10 din...

BNR lansează astăzi monede dedicate Nadiei Comăneci