Regional
Gorj: se lucrează la înființarea unui nou parc fotovoltaic
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/02/moritz-kindler-gD8IO0E4OZM-unsplash-scaled.jpg)
Autoritățile din Târgu Cărbunești, în județul Gorj lucrează la înființarea unui nou parc fotovoltaic în satul Cojani, pentru a asigura energia consumată în primărie, școli, liceu, spital și centrele aflate în subordinea Protecției Copilului.
Noul parc este prevăzut a funcționa pe o suprafață de 24 hectare, cu o putere de 14,5 Megawați.
Tot la Cojani funcționează deja un parc fotovoltaic care dezvoltă 20 de Megawați și care asigură o putere destul de mare necesară consumului orașului Târgu Cărbunești, după cum a declarat primarul din Târgu-Cărbunești, Dănuț Birău.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)