Haltere: Inca două medalii de argint pentru Romania la Europenele Under-23!

Sportivul român Ilie Ciotoiu a cucerit două medalii de argint, la stilul aruncat și la total.

Sportivul român Ilie Ciotoiu a cucerit ieri două medalii de argint, la stilul aruncat și la total, în limitele categoriei 56 kg, la Campionatele Europene de haltere pentru juniori și tineret de la Eilat (Israel), la secțiunea Under-23.

La smuls, Ciotoiu a ocupat locul al doilea, cu 137 kg, devansat de italianul Mirco Scarantino150 kg, iar al treilea a fost armeanul Smbat Margarian, cu 130 kg.

La total, Scarantino a câștigat clar, cu 263 kg, urmat de Ciotoiu, 242 kg, și de rusul Oleg Musohranov, 237 kg.

Duminică, românca Monica Csengeri a obținut două medalii de aur (la total și smuls) și una de argint (la aruncat) în întrecerea junioarelor, la categoria 48 kg.

Sursa: Agerpres