HCM Minaur Baia Mare a ratat victoria în Norvegia

Minaur a dominat trei sferturi din meci, însă nu a fost capabilă să reziste.

Published

on

HCM Minaur Baia Mare a terminat la egalitate în deplasare cu echipa norvegiană Elverum Handball Herrer, scor 28-28 (14-9), ieri, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a primit gol în ultima secundă.

Minaur a dominat trei sferturi din meci, însă nu a fost capabilă să reziste și norvegienii au smuls egalul in extremis, grație unui gol marcat de Lindboe în ultima secundă.

Campioana României, condusă de Petru Pop, în absența danezului Lars Walther, a făcut o primă repriză excelentă, conducând la 2-3 goluri, pentru ca la pauză să intre cu un avans de cinci goluri, 14-9.

Minaur a continuat să joace la fel de bine și după pauză, iar în minutul 44 conducea cu șapte goluri, 22-15, însă ceva s-a rupt în echipa noastră, care a încasat gol după gol, iar Elverum a revenit în joc. Gazdele au reușit egalarea în minutul 53, 24-24, iar un minut mai târziu au avut pentru prima oară avantaj, 25-24.

Finalul a fost dramatic, Ramba a adus echipa băimăreană în avantaj, 28-27, cu zece secunde înainte de final, dar Elverum a egalat la ultima minge.

Sursa: Agerpres