Evenimente

Jocurile Olimpice 2016: Cătălina Ponor, calificată în finală la bârnă!

Marian Drăgulescu și Andrei Munteanu au obținut si ei calificarea in finala la concursul masculin de gimnastică artistică.

Sportiva română Cătălina Ponor s-a calificat în finala de la bârnă a concursului feminin de gimnastică artistică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, urmând să se lupte pentru o medalie în concursul programat pe 15 august.

Ponor a fost notată cu 14,900 în subdiviziunea a doua și a ocupat poziția a 5-a la sfâșitul calificărilor acestei probe. La finală vor participa primele opt clasate: Simone Biles (SUA) — 15,633, Laurie Hernandez (SUA) — 15,366, Flavia Saraiva (Brazilia) — 15,133, Sanne Wevers (Olanda) — 15,066, Cătălina Ponor (România) — 14,900, Fan Yilin (China) — 14,866, Marine Boyer (Franța) 14,600 și Isabela Onyshko (Canada) 14,533.

Cătălina Ponor a concurat și în calificările de la sol, fiind notată cu 14,200, insuficient pentru calificarea în finală.

Sâmbătă seara, în concursul masculin de gimnastică artistică, Marian Drăgulescu și Andrei Munteanu au obținut calificarea în finalele probelor de sărituri, respectiv paralele.

Sursa: Agerpres