Evenimente

Jocurile Olimpice- Echipa nationala de handbal feminin, eliminată din competiție!

Echipa feminină de handbal a Spaniei a învins noaptea trecuta formația Angolei.

Echipa feminină de handbal a Spaniei a învins noaptea trecuta formația Angolei cu scorul de 26-22 (13-12), la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, iar naționala României este eliminată din competiție.

România avea nevoie de o victorie a Angolei pentru a obține calificarea în sferturile de finală, dar formația africană, care era deja calificată în faza următoare, nu a reușit acest lucru, deși a pus multe probleme formației iberice.

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de formația Norvegiei cu scorul de 28-27 (14-13), ieri, în ultimul său meci din Grupa A.

În clasamentul pe primul loc a terminat Brazilia, cu 8 puncte, urmată de Norvegia, 8 puncte, Spania, 6 puncte, Angola, 4 puncte, România, 4 puncte, Muntenegru, 0 puncte. Primele patru echipe s-au calificat în sferturile de finală, la egalitate de puncte primul criteriu fiind cel al rezultatului direct.

În sferturi vor avea loc meciurile: Rusia — Angola, Brazilia — Olanda, Norvegia — Suedia și Spania — Franța.