Sport
Jucătoarea română de tenis, Patricia Maria Ţig, s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Reims
![tenis](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/10/john-fornander-4R9CcBdQTEg-unsplash-scaled.jpg)
Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Ţig s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului ITF de la Reims (Franţa), după ce a învins-o pe letona Diana Marcinkevica cu 6-2, 6-2.
Ţig a avut nevoie de o oră şi 34 de minute pentru a obţine victoria în faţa favoritei numărul opt. În optimile de finală, Ţig va înfrunta o jucătoare britanică, pe Emily Appleton (372 WTA) sau Freya Christie (541 WTA).
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)