Sport

Judoka român Alex Bologa a cucerit astăzi medalia de bronz

Published

on

Judoka român Alex Bologa a cucerit astăzi medalia de bronz în cadrul cat. 60 kg, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

Bologa, care obţine astfel o nouă medalie de bronz la Jocurile Paralimpice, după cea câştigată în 2016, la Rio, a câştigat prin descalificarea adversarului. Tot astăzi, în concursul de tir cu arcul, Eugen Pătru a ocupat locul 16 (din 31) în proba preliminară, cu 608 puncte. Pe 3 septembrie, în şaisprezecimile de finală, Pătru îl va înfrunta pe americanul Kevin Mather.

Cu puțin timp înaintea lor, ciclistul Eduard Novak a cucerit argintul în proba de urmărire individuală pe 4.000 m, pe Velodromul Izu. Pentru Novak este a patra medalie din palmaresul său paralimpic. La Jocurile Paralimpice de la Tokyo, România participă cu 7 sportivi, care concurează la tenis de masă, judo, atletism, ciclism şi tir cu arcul, obiectivul fiind câştigarea a trei medalii.