Rubrici
La Craiova a debutat festivalul „Zilele Mhai Viteazul”
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2019/05/1-e1558178259431.jpg)
Astăzi, la Craiova, a debutat cea de-a șaptea ediții a festivalului „Zilele Mihai Viteazul”, care seva desfășura pe tot parcursul weekendului. Vor fi două zile cu manifestări diverse – de la spectacole de muzică și teatru, până la ateliere și expoziții de arme, jonglerii și meșteșuguri medievale.
Cu ocazia deschiderii festivalului, primarul municipiului Craiova, Mihail Genoiu a declarat: „Facem un arc peste timp și, în zi de mai, ne reîntoarcem la atmosfera din timpul marelui domnitor Mihai Viteazul. Îl omagiem astăzi pe voievodul care a transformat Cetatea Băniei într-unul dintre cele mai înfloritoare orașe, al doilea centru politic și militar al Țării Românești”.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.