National
Ligia Deca vrea să digitalizeze evaluarea pentru toate examenele naţionale
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/ligia-deca-scaled-e1678436209431.jpg)
Ministrul a precizat astăzi, la un eveniment de specialitate că profesorii evaluatori de la ultima sesiune a Bacalaureatului au indicat că este benefică această metodă.
Pentru tot ce înseamnă digitalizare – de la portofoliul educaţional, până la evaluările naţionale, managementul educaţional, interconectarea bazelor de date – este nevoie de colaborare între furnizori și autorităţile care asigură managementul la nivel local şi în şcoli, a explicat ministrul educaţiei.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)