Marius Copil, învins de Andy Murray în sferturi la Antwerp

Tenismanul român Marius Copil a fost învins de britanicul Andy Murray cu 6-3, 6-7 (7), 6-4, aeară, în sferturile de finală ale turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 635.750 euro.

Fostul lider mondial (32 ani), aflat acum pe locul 243 în lume, l-a învins pe Copil (29 ani, 92 ATP) după două ore şi 35 de minute.

Copil, venit din calificări, a reuşit 20 de aşi în acest meci, faţă de 9 ai scoţianului.

În setul secund, arădeanul a revenit de la 2-5 la ghemuri şi de la 1-4 în tiebreak, salvând şi o minge de meci, pentru ca apoi să îşi adjudece setul.

Murray a obţinut a treia victorie în faţa lui Copil, din tot atâtea meciuri, precedentele înregistrându-se în 2017, în turul al doilea al Mastersului 1.000 de la Madrid, cu 6-4, 6-3, şi la ediţia de anul trecut a turneului de la Washington, în optimi, cu 6-7 (5), 6-3, 7-6 (4).

Marius Copil va primi un cec de 18.590 euro şi 57 puncte ATP.