Rubrici
Merită să știi: Portret Elena Ceaușescu (6 ianuarie 1916 – 25 decembrie 1989)
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/elena-ceausescu-e1613382212378.jpg)
Elena Ceauşescu a abandonat şcoala primară, în urma rezultatelor nesatisfăcătoare, obţinute în primii trei ani de studio, şi s-a mutat la Bucureşti. S-a angajat ca ucenic la fabrica de textile „Lantex”, unde a venit în contact, pentru prima dată, cu elemente ale mişcării sindicale şi muncitoreşti.
Mai multe amănunte, în rubrica realizată de Simona Lica:
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)