Naomi Osaka – Jennifer Brady este finala feminină de la Australian Open!

Published

on

orange tennis racket beside green tennis ball

Jennifer Brady (SUA), locul 24 WTA şi cap de serie numărul 22, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, pe Karolina Muchova (Cehia), locul 27 WTA şi cap de serie numărul 25, calificându-se pentru prima dată în finala unui turneu de Grand Slam.

Brady, în vârstă de 25 de ani, s-a impus la a cincea minge de meci avută, după o partidă care a durat o oră şi 58 de minute. Ea va urca în clasamentul WTA după acest turneu, cel puţin până pe locul 13 WTA, cel mai bun din carieră.

yellow tennis ball
Photo by Todd Trapani on Pexels.com

Naomi Osaka este prima jucătoare de tenis calificată în finala de la Australian Open, după o victorie categorică în prima semifinală cu Serena Wiliams.

Brady a jucat, anul trecut, în semifinalele US Open, fază în care a fost învinsă de Osaka, scor 7-6 (1), 3-6, 6-3. Anterior, sportiva americană nu trecuse de optimile de finală ale unui grand slam.

Japoneza conduce cu scorul de 2-1 în întâlnirile directe cu jucătoarea americană.

Nipona are şansa să îşi treacă în palmares al 4-lea Grand Slam al carierei, dar vizează şi locul 1 al lui Barty. Asta dacă va câștiga finala programată sâmbătă, de la ora 10.00. Sportiva niponă va juca la juca 23 de ani a patra finală de grand slam din carieră, după ce s-a impus la Australian Open, în 2019, şi la US Open, în 2018 şi 2020.

Simona Halep (România, 2 WTA) riscă să pice pe locul 3 mondial după turneul de la Australian Open! Înfângerea cu Serena Williams ar putea conta decisiv în stabilirea noii ierarhii WTA.