National
Numărul persoanelor cu deficiențe de vedere a crescut la nivel global
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2022/09/Poster-final_page-0001-scaled-1.jpg)
Mai mult de 30 milioane de oameni din Regiunea Europeană a OMS au o deficiență de vedere, iar peste 70 de milioane au afecțiuni ale vederii în stadii incipiente. În România, sunt peste 3 milioane de persoane cu deficiențe de vedere. Este motivul pentru care tema de anul acesta a campaniei naționale privind siguranța pacientului este siguranţa în domeniul sănătăţii vederii, sloganul acesteia fiind: „Ai grijă de ochii tăi! Nu-ți neglija sănătatea vederii.”
Cu detalii, coordonatorul campaniei din partea Direcției Județene de Sănătate Publică Dolj, Narcisa Dinică:
A consemnat Isabela Stama Ioan.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)