Parlament/George Simion: ”Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul”. AUR iese din sală
”Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii de aici, care nu suntem trădători, ne ridicăm în picioare și ieșim din această sală sinonimă cu trădarea”, a declarat Eugen Simion, de la tribuna Parlamentului.
Publicat de Lica Simona, 22 iunie 2026, 22:22
George Simion, discurs înainte de votul de învestitură:
”35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani în România trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian. (…)
Pentru că, de 35 de ani, trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis de aici prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimul pe penutlimul loc în toate topurile. Ni s-a promis libertate și democrație și România a ajuns singurul stat UE în care se anulează alegeri.
Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită să fim conduși de niște trădători. Trebuie să stăm drepți, în picioare, demni și mândri de ceea ce am fost și suntem. Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii de aici, care nu suntem trădători, ne ridicăm în picioare și ieșim din această sală sinonimă cu trădarea”.