Regional
,,Pianul, a doua pasiune”
Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea organizează prima ediţie a Festivalului Concurs Naţional.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2015/04/pian.jpg)
Marţi, 7 aprilie 2015, Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea organizează prima ediţie a Festivalului Concurs Naţional ,,Pianul, a doua pasiune”. La acest eveniment participă 90 de concurenţi din: Râmnicu Vâlcea, Bucureşti, Galaţi, Craiova, Reşiţa, Brăila, Suceava, Giurgiu, Constanţa, Târgovişte, Chiajna – Ilfov. Festivalul se adresează copiilor şi tinerilor cu vârste cuprinse între 5 şi 20 ani, care studiază pianul în Şcoli Populare de Arte sau sistem particular, dar şi în şcoli şi Licee de Muzică ca instrument complementar.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)