Poliţia Română a câştigat Campionatul de Karate

La startul competiţiei s-au aliniat 40 de sportivi.

Published

on

Anul acesta, echipa Poliţiei Române a câştigat Campionatul de Karate al Ministerului Afacerilor Interne, competiţie ce s-a desfăşurat la Timişoara, în intervalul 23-24 septembrie a.c.. Pe locurile doi şi trei s-au clasat echipa Jandarmeriei Române şi cea a Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră.

În perioada 23 – 24 septembrie a.c., Centrul Cultural al Ministerului Afacerilor Interne a organizat la Timişoara finala Campionatului de Karate al Ministerului.

La startul competiţiei, s-au aliniat 40 de sportivi, reprezentanţi ai structurilor Ministerului Afacerilor Interne din întreaga ţară. Aceştia au concurat în cadrul a două probe, kata şi kumite, pe categorii distincte, feminin şi masculin.

La proba de kata, categoria feminin, primul loc a fost câştigat de reprezentanta poliţiei prahovene, în timp ce la categoria masculin s-a impus un participant din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Braşov.

La secţiunea kumite, categoria feminin, locul I a revenit aceleiaşi reprezentante a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Prahova, iar la aceeaşi probă, categoria 67 kg. masculin, concursul a fost câştigat de un coleg din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Braşov.

La categoria de greutate peste 84 de kg., locul I la masculin a fost adjudecat de reprezentantul poliţiei arădene.

La finalul competiţiei, în urma însumării punctelor obţinute de către reprezentanţii structurilor M.A.I. participante, Poliţia Română a fost desemnată câştigătoarea campionatului la secţiunea echipe. Medaliile de argint şi bronz au fost câştigate de către echipele Jandarmeriei Române şi Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră.

Sursa: politiaromana.ro