National
Primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, a fost prins în Germania
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/11/marco-chilese-2sMbKyQvom4-unsplash-scaled.jpg)
Primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, care a fugit din ţară după ce a fost condamnat la 5 ani de închisoare, a fost prins în Germania, a anunţat Poliţia Română.
El a fost localizat, depistat şi reţinut de poliţiştii din Bavaria pe baza informaţiilor furnizate de autorităţile române.
Surse din anchetă afirmă că primarul a fost ajutat de o mătuşă şi intenţiona să fugă din Germania, moment în care l-au prins agenţii. Cătălin Cherecheş, care fusese dat în urmărire generală, a ieşit din ţară, vineri, prin punctul de trecere a frontierei Petea, folosindu-se de un act de identitate al unei rude. Procedurile pentru aducerea lui în România sunt în derulare.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)