Regional
Primul autobuz electric din lotul de 30 a ajuns la Craiova
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/06/ant-rozetsky-lr9vo8mNvrc-unsplash-scaled.jpg)
Finanțat din fonduri europene, proiectul a vizat achiziția a 30 de noi autobuze electrice, 30 de stații de încărcare lentă și 7 de încărcare rapidă. Autobuzele au o lungime de 12 metri, o capacitate de 91 de călători și o autonomie de peste 250 km.
De asemenea, sunt dotate cu rampă destinată accesului persoanelor cu dizabilități, sisteme de încălzire, aer condiționat, sisteme de numărare a călătorilor, de supraveghere video sau pentru internet gratuit Wi-Fi.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)