Regional
Primul caz de variola maimuței în Dolj
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2022/08/Monkeypox_Virion_colorized_-_CDC.png)
În județul Dolj a fost confirmat primul caz de variola maimuței. Este vorba despre
un bărbat, de 33 de ani, întors recent din Germania și domiciliat în Craiova. Acesta s-a prezentat la spital, cu leziuni specifice bolii. Bărbatul este șofer la o firmă de transport și se testase în Germania cu o zi înainte de a se întoarce în țara, iar confirmarea bolii i-a fost
transmisă prin mail. Purtătorul de cuvânt al DSP Dolj, medicul Ștefan Popescu:
A consemnat Daniela Diaconu.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)