Regional
Primul lot de microbuze electrice a fost livrat în Gorj
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/05/IMG-20240528-WA0000.jpg)
Primul lot de microbuze electrice, în număr de 22 de autovehicule, a fost livrat, luni, de către furnizorul declarat câştigător, acestea urmând să ajungă în perioada imediat următoare la unităţile administrativ-teritoriale eligibile, au informat ieri (marţi), autoritățile județene gorjene.
Achiziţia de mijloace de transport pentru elevi s-a desfăşurat în cadrul proiectului ‘Microbuze electrice pentru elevii Judeţului Gorj’, , finanţat în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă. Valoarea totală a proiectului este de peste 36 milioane de lei iar termenul final de de implementare este 31 decembrie 2024.
imagine: www.gorjexpres.ro
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)