Prognzoza meteo – 2 octombrie
Mâine, vremea se va răci accentuat în Oltenia, devenind deosebit de rece pentru început de octombrie. Meteorologii anunță ploi, averse, precipitații mixte și ninsori abundente la munte, cu strat consistent de zăpadă și vânt puternic.
Publicat de Cosmin Meca, 2 octombrie 2025, 09:04
Vremea va intra mâine într-un proces de răcire accentuată în Oltenia, fiind în general închisă și deosebit de rece pentru această perioadă, cu temperaturi maxime cuprinse între 7 și 11 grade Celsius. Pe arii extinse vor fi ploi și averse moderate cantitativ. La munte vor cădea precipitații mixte, iar la altitudini mari va ninge abundent, depunându-se un strat consistent de zăpadă de 20-30 de centimetri.
Vântul va avea intensificări pe creste, cu rafale de 50-60 km/h, viscolind temporar ninsoarea. Cantitățile de apă vor atinge 20-25 l/mp, iar izolat pot ajunge la 30-40 l/mp. Vântul va sufla mai tare în estul regiunii, cu viteze de 50-55 km/h. Temperaturile minime din noaptea următoare se vor încadra între 4 și 9 grade. Izolat, se va semnala ceață.