Râmnicu Vâlcea: Încă o unitate școlară eficientizată energetic
Publicat de Puiu Vulea, 23 iunie 2026, 11:29
Încă o unitate școlară din Râmnic a finalizat procesul de eficientizare energetică în baza unui proiect cu finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 5 – „Valul Renovării”.
La Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” (fosta Școală nr. 5) a fost finalizat un proces complex de modernizare ce a vizat atât clădirea școlară, cât și sala de sport, principale lucrări constând în izolarea termică a fațadelor vitrate și nevitrate, a soclului și a planșeului de peste ultimul nivel, montarea de sisteme alternative de producere a energiei, înlocuirea sistemului de iluminat, reabilitarea termică a sistemului de încălzire și a celui de furnizare a apei calde.
Valoarea totală a proiectului a fost de peste 9 mil. lei, finanțare nerambursabilă obținută prin PNRR.
Unitatea școlară cu 650 de elevi este cea de-a cincea la care au fost finalizate astfel de lucrări, la alte cinci imobile școlare lucrările urmând să se încheie până la data de 31 iulie 2026.
Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea a accesat prin Planul Național de Redresare și Reziliență finanțări nerambursabile pentru eficientizarea energetică a 10 imobile școlare, dar și a 11 blocuri de locuințe și a trei clădiri publice.