Connect with us

Sport

Răsturnări de scor spectaculoase în Champions League!

Manchester City a fost performera serii în cea mai importantă competiție fotbalistică europeană.

Published

on

Manchester City a învins-o pe FC Barcelona cu 3-1, în cel mai așteptat meci al serii de marți din UEFA Champions League. După ce Messi a deschis scorul pentru catalani, Ilkay Gundogan a fost de neoprit și a marcat de două ori pentru City, după ce izbutise o „dublă” și în ultima etapă din Premier League.

city-barcelona-2

La Sofia, Ludogorets Razgrad a avut un început de vis cu Arsenal, Claudiu Keșeru marcând pentru 2-0 la capătul primului sfert de oră, însă londonezii au revenit, au egalat până la pauză, pentru ca în minutul 88 să marcheze chiar golul victoriei, prin Mesut Ozil.

claudiu-keseru

În Olanda, Robert Lewandowski a fost decisiv pentru Bayern Munchen, care a trecut cu 2-1 de PSV Eindhoven. Fostul atacant al Borussiei Dortmund a ajuns, astfel, la 19 goluri marcate în 18 partide pe care le-a jucat în acest sezon. Lewandowski a punctat de 5 ori si pentru naționala Poloniei, în preliminariile pentru Mondialul din 2018, în grupa în care evoluează și selecționata României. Rușii de la Rostov au fost aproape de un egal incredibil cu Atletico Madrid. Oaspeții au rezistat până la ultima fază a meciului, dubla francezului Griezmann aducând victoria gazdelor, scor 2-1. Iată și celelalte rezultate înregistrate aseară în Liga Campionilor:

FC Basel – PSG 1-2

Beşiktaş – Napoli 1-1

Benfica – Dinamo Kiev 1-0

Borussia Moenchengladbach – Celtic Glasgow 1-1.

După rezultatele de ieri, Arsenal, PSG, Atletico Madrid şi Bayern Munchen sunt deja calificate în optimile Ligii Campionilor. Diseară sunt programate alte 8 meciuri din grupele Champions League: