Recomandări privind modul de păstrare şi preparare a alimentelor în perioadele cu temperaturi ridicate
Publicat de Puiu Vulea, 25 iunie 2026, 12:53
Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi ridicate, să acorde o atenţie deosebită modului de păstrare şi preparare a alimentelor, precum şi sursei din care acestea sunt achiziţionate.
Astfel, consumatorilor li se recomandă:
- să cumpere produse alimentare numai din locuri sau spaţii înregistrate ori autorizate sanitar-veterinar şi pentru siguranţa alimentelor, care oferă garanţia comercializării unor produse sigure, depozitate şi manipulate în condiţii corespunzătoare de temperatură şi igienă;
- să introducă în frigider, cât mai repede posibil după cumpărare, alimentele de origine animală;
- să păstreze carnea refrigerată, laptele, produsele lactate şi ouăle la temperaturi de refrigerare, de preferinţă între 0°C şi +4°C, separat, în funcţie de categoria de produs;
- să păstreze carnea congelată la temperaturi cât mai scăzute, respectiv sub -12°C;
- să ambaleze separat alimentele depozitate în frigider şi să respecte temperaturile de păstrare indicate pe ambalaj;
- să păstreze alimentele gătite în recipiente curate, acoperite;
- să evite întreruperea lanţului frigorific în timpul transportului alimentelor de la magazin la domiciliu;
- să nu recongeleze produsele care au fost decongelate;
- să îndepărteze alimentele alterate, care pot constitui o sursă de contaminare pentru celelalte produse;
- să verifice integritatea ambalajelor şi termenul de valabilitate al produselor alimentare înainte de cumpărare şi consum;
- să spele bine fructele şi legumele înainte de depozitare şi consum;
- să se spele pe mâini înainte de manipularea alimentelor şi după contactul cu produse crude;
- să păstreze separat alimentele crude de cele gata pentru consum, pentru a preveni contaminarea încrucişată.